Privateguiding Marcin Rutkoski

PROGUIDE

O MNIE

M

 

arcin Rutkowski | rocznik 1974.

Alpinista, taternik, wspinacz i patriota karkonoski, wielki fan ski-touringu oraz jazdy freeride.

  • Wspinam się od prawie 20 lat głównie w Karkonoszach i w Alpach, ale także w Tatrach, Szkocji, Gruzji, Kirgizji, Chinach, i w Nepalu. Wielokrotnie pokonywałem północne alpejskie ściany, m.in. Piz Badile, Petit Dru, Les Droites, Grandes Jorasses oraz Eigeru. Wspólnie z partnerami stanąłem na wierzchołkach Dżigita (5170m, Tien Shan, Kirgizja), Uszby (4710m, Kaukaz, Gruzja) oraz ziewiczego San Lian East (6250m, Minya Konka, Chiny).

  • Jestem Instruktorem Taternictwa PZA oraz Instruktorem Wspinaczki Wysokogórskiej – posiadam uprawnienia państwowe. Szkolę głównie we Wrocławskim Klubie Wysokogóskim popularyzując zagadnienia z zakresu bezpieczeńśtwa lawinowego oraz poruszania sie po lodowcach.

  • Posiadam uprawnienia międzynarodowego przewodnika IVBV/ UIAGM/ IFMGA, które uzyskałem po zakwalifikowaniu się na pierwszy otwarty kurs dla przewodników wysokogórskich w Polsce. Kilka miesięcy w roku spędzam w Alpach, głównie w rejonie Chamonix, pracując jako przewodnik wysokogórski.

  • Na szczyt Mont Blanc z klientami wyszedłem już ponad trzydziesci razy; wielokrotnie prowadziłem ludzi na nartach z Chamonix do Zermatt (Haute Route); w Kaukazie z klientami zdobyłem Kazbek (5033m) oraz Elbrus (5642m); w Nepalu na 6-tysieczny Island Peak (6189m, Imja Tse, Nepal).
Privateguiding_Marcon Rutkowski

Mieszkam w Karkonoszach, w Szklarskiej Porębie, nadmiar wolnego czasu spędzam jako ratownik w Karkonoskiej Grupie GOPR.